Jak uzdatnić wodę ze studni?
Indywidualne ujęcia wody nie są kontrolowane urzędowo, ale nie znaczy to, że ich sprawdzenie jest niemożliwe. Warto sprawdzić jej jakość, jeśli studnia nie była od długiego czasu używana bądź gdy łatwo jest zauważyć jej zmiany – odbarwienie, mętność, smak, a nawet zapach. Jak jednak dobrać formę uzdatniania wody w zależności od formy zanieczyszczenia?
Jak sprawdzić rodzaj zanieczyszczenia?
Jak zostało wspomniane, prywatne ujęcia nie mają odgórnej kontroli urzędowej, jednak po ujrzeniu nieprzyjemnych zmian w wodzie, należy przeprowadzić testy, które pokażą nam, co jest powodem zanieczyszczenia. Takie testy można przeprowadzić w stacjach sanitarno-epidemologicznych, jak i prywatnych laboratoriach.
Wystarczy samodzielnie pobrać próbkę wody, a ogólne badanie wykaże parametry fizyczne i chemiczne cieczy – zapach, barwę, mętność, pH, zawartość związków organicznych, utlenialność, jak i przewodność elektryczną. Istnieje też badanie mikrobiologiczne, które sprawdzi dokładnie, czy w wodzie nie występują żadne groźne dla człowieka bakterie.
Oczywiście jakość wody można sprawdzić samodzielnie, jednak nie będzie to tak dokładne, jak badanie wykonane w profesjonalnym laboratorium.
Jak uzdatniać wodę?
Uzdatnianie wody ze studni jest zależne od rodzaju zanieczyszczeń, które zostały w niej znalezione. Filtrowanie pozwala na usunięcie z wody wszystkich niepożądanych substancji chemicznych. Jest ono podzielone na dwa typy – filtrowanie mechaniczne, jak i mikrobiologiczne. Pierwsze odpowiada za usunięcie wszystkich fizycznych dolegliwości wody, a drugie za oczyszczenie z niepożądanych, szkodliwych bakterii. Jak uzdatniać wodę ze starej studni dowiesz się tutaj.
Do uzdatniania wody często stosowane są filtry z wymiennymi wkładami, które można łączyć szeregowo. Im gęściejszy filtr, tym dokładniejsze usuwanie zanieczyszczeń. Warto też wiedzieć, że uzdatnianie polega też na zmiękczaniu wody, które polega na usunięciu nadmiernej jej twardości. Bardzo często te funkcje są wykonywane przez jedno, uniwersalne urządzenie, co jest ułatwieniem dla użytkownika.