Czym jest hydrofor? Podstawowe informacje, rodzaje i działanie
Hydrofory dla wielu gospodarstw domowych są niezbędnym urządzeniem. Trzeba przyznać, że znaczenie usprawniają korzystanie z wody i odpowiadają za utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Czym dokładnie są hydrofory do wody? Jakie rodzaj wybrać? Kiedy warto je zamontować?
Hydrofor – podstawowe informacje
Hydrofory do wody to urządzenia, które swoim wyglądem przypominają cylindryczny zbiornik. Są one częściowo wypełnione wodą. Funkcjonują w obrębie tak zwanego zestawu hydroforowego, w skład którego wchodzą: pompa (wtłaczanie wody do zbiornika), presostat (kontrola parametrów pracy). Hydrofor pracuje w trybie stałym co oznacza, że obieg wody ciągle się powtarza. Należy on zdecydowanie do urządzeń, które nadają się do użytku publicznego, jak i domowego.
Rodzaje hydroforów
Na obecnym rynku istnieje wiele rodzajów hydroforów. Między sobą różnią się między innymi budową zbiornika. Można wyróżnić między innymi:
– hydrofor z tradycyjnym zbiornikiem – jest to jedna z najpopularniejszych konstrukcji tego sprzętu. Jego charakterystyczną cechą jest bezpośrednie stykanie się wody i zbiornika. Specjaliści zwracają uwagę, że prawidłowa praca jest możliwa dzięki zastosowaniu pompy zatapialnej. Mają ogromną pojemność, dlatego też zazwyczaj wykorzystuje się je w przemyśle.
– hydrofor ze zbiornikiem przeponowym – posiada specjalną membranę, w której znajduje się woda. Specyficzna budowa umożliwia montaż pompy nad zbiornikiem, dzięki czemu cały zestaw staje się bardziej mobilny. Ponadto jest odporny na korozję. Jedną z jego niewielu wad, jest mała pojemność.
– hydrofor ze zbiornikiem o stałym ciśnieniu – w przeciwieństwie do pozostałych posiada ona dwa osobne zbiorniki. Pracują one razem, w wyniku czego zdecydowanie łatwiej reguluje się poziom poszczególnych czynników. Co więcej, bez większego problemu można utrzymać stały poziom ciśnienia. Charakteryzuje się również mniejszym zużyciem energii.
Zalety posiadania hydroforu
Hydrofory do wody zarówno w domu rodzinnym, jak i w innych obiektach sprawdzą się, gdy korzysta się z własnego przyłączu wody, a nie z sieci wodociągowej. Zwłaszcza w sytuacji dużego zapotrzebowania. Brak tej instalacji mógłby spowodować, że jednorazowe pobory wody mogłyby być zdecydowanie zbyt częste, co w konsekwencji doprowadziłoby do szybkiego zużycia zasobów.
Hydrofory w domu są urządzeniami, które mogą znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach są one konieczne. O ewentualnym zastosowaniu hydroforów do wody – https://domnanowo.pl/dom-mieszkanie/lazienka/jak-zagospodarowac-pomieszczenie-na-toalete.