Czy dziadkowie mogą adoptować wnuki? Czy wiek jest przeciwwskazaniem?

Rodzice powinni robić wszystko, co dla dziecka najlepsze. Jednak zdarzają się sytuacje, gdzie rodzice nie potrafią sprawować należytej opieki nad swoimi dziećmi. Takie działania obejmują przemoc, zaniedbanie, ale też może okazać się, że są zwyczajnie niezdolni pod względem psychicznym do zajmowania się swoimi dziećmi. Wtedy często dziadkowie chcą zająć się swoim wnukiem, by ten nie trafił do domu dziecka czy nieznanej im rodziny zastępczej. Warto poznać odpowiedź na pytanie czy dziadkowie mogą adoptować swojego wnuka oraz dowiedzieć się o przeciwwskazaniach do przysposobienia.

Pełna adopcja a przysposobienie niepełne

Przysposobieniem nazywamy adopcję. W tym przypadku jest to stworzenie takiego stosunku prawnego, jaki występuje pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Może to nastąpić tylko i wyłącznie na drodze sądowej. Jeżeli z jakiegoś powodu rodzice zostają pozbawieni władzy rodzicielskiej, to dziadkowie mogą przysposobić wnuka. Tutaj wyróżniamy trzy rodzaje przysposobienia, które mają inne skutki prawne. Przysposobienie całkowite występuje wtedy, gdy adoptowane dziecko na stałe wchodzi do rodziny i takiego przysposobienia nie można zerwać. Rodzice adopcyjni mogą być nawet wpisani do aktu urodzenia. Najczęściej takie przysposobienie stosowane jest w przypadku niemowląt. Musicie wiedzieć, że przysposobienia pełnego skutki prawne są takie same jak przy przysposobieniu całkowitym, jednak adopcja może zostać zerwana z niezwykle ważnych powodów. Występuje jeszcze opcja przysposobienia niepełnego. W tym przypadku stwarza się stosunek prawny między adopcyjnymi rodzicami, a dzieckiem, przy czym dziecko nie zrywa kontaktu z dotychczasową rodziną i to przysposobienie można zerwać.

Warunki, jakie muszą spełnić dziadkowie, by zostać opiekunami prawnymi

Aby dziadkowie mogli zostać opiekunami prawnymi, muszą spełnić szereg warunków, gdyż sąd kieruje się przy ustaleniu opiekunów, tym co dla dziecka jest najważniejsze. Dziadkowie muszą więc przejść pełną procedurę adopcyjną. Są też określone warunki, które muszą spełnić. Przede wszystkim muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i w żadnym wypadku nie mogą być ubezwłasnowolnieni. Powinni także wykazywać się właściwymi kwalifikacjami, a to oznacza, że muszą być zdolni wychowawczo, a także ich zachowanie musi zawsze wykazywać się moralnością. Dodatkowo wymagany jest odpowiedni poziom umysłowy. Posiadanie takich kwalifikacji jest więc niezbędne, ale orzeka o nich sąd opiekuńczy, który wydaje opinię na ten temat. Kolejnym ważnym elementem jest właściwa różnica wieku pomiędzy stronami. I niestety w wielu przypadkach dziadkowie nie mogą zostać adopcyjnymi rodzicami, gdyż ich wiek jest zbyt podeszły. Wtedy sąd musi odrzucić ich wniosek, bowiem może się okazać, że np. ze względów zdrowotnych nie będą w stanie zapewnić dziecku należytej opieki. Nawet jeżeli na dany dzień ich stan zdrowia jest dobry, to sąd bierze pod uwagę czy przez kolejne lata ich wiek nie okaże się przeszkodą. Jednocześnie dziadkowie nie muszą robić szkolenia w ośrodku adopcyjnym, gdyż ten wymóg nie dotyczy spokrewnionych. W razie wątpliwości warto udać się do adwokata.

Co bada sąd wydając decyzję?

Sąd przede wszystkim kieruje się dobrem dziecka, dlatego musi zbadać,czy dziadkowie są w stanie podjąć się opieki i wykonywać ją w należyty sposób. Na pewno ważna jest więź uczuciowa dziadków z wnukiem, ale ta przesłanka nie jest wystarczająca, by dziadkowie mogli adoptować go. Duże znaczenie mają możliwości wychowawcze dziadków, a także ich warunki materialne.

Czy do adopcji konieczna jest zgoda rodziców dziecka?

W niektórych przypadkach do adopcji może być konieczna zgoda, np. rodziców dziecka. Dotyczy to sytuacji, gdy ich władza rodzicielska została zawieszona bądź gdy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Dodatkowo dziecko, które ukończyło 13 lat musi wyrazić zgodę i sąd bierze pod uwagę jego zdanie. Uważa się bowiem, że dzieci w tym wieku są już na tyle dojrzałe, iż mogą wyrazić swoją opinię. Jeżeli jedno z dziadków jest chętne do adopcji dziecka, natomiast drugie niekoniecznie, to aby doszło do przysposobienia również druga osoba musi się zgodzić. Na pewno tutaj przyda się pomoc adwokata od spraw cywilnych link, który nakieruje Waszą sprawę na właściwy tor i pomoże w uzyskaniu adopcji.

Adopcja dziecka przez dziadków jest możliwa, ale wcale nie jest łatwa do osiągnięcia. Dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalistów z kancelarii prawnej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij